Past Conditional

We will proceed like this: we discuss past conditional in this entry. In the next entry I’ll write is about irregular verbs and then if-clauses.

P A S T   C O N D I T I O N A L

Past conditional expresses a condition in the past :). The Hungarian past conditional is easy to form if you know how to form the indicative past tense.

All you need to do is to conjugate the verb in past tense and put the auxiliary verb VOLNA after it. ‘Volna’ is the 3rd PS conditional form of the substantive verb.

néztem + volna = I would have watched

Two examples for high and deep verbs:

NÉZ – TO WATCH
Indefinite / Definite:
néztem / néztem volna
néztél / nézted volna
nézett / nézte volna
néztünk / néztük volna
néztetek / néztétek volna
néztek / nézték volna

RAK = TO PUT
Indefinite / Definite:
raktam / raktam volna
raktál / raktad volna
rakott / rakta volna
raktunk / raktuk volna
raktatok / raktátok volna
raktak / rakták volna

The auxiliary verb volna and the main verb CANNOT BE SEPARATED!

I would have seen the movie.
Láttam volna a filmet. > CORRECT
Láttam a filmet volna. > INCORRECT

H O W   W O U L D   I   H A V E   B E E N?

It is an important question because there is no compound tense in Hungarian! English has compound tense: I have seen, I had seen…

The conjugation for VAN/LESZ is the same and that’s how you form the conditional past for them:

lettem volna – I would have been
lettél volna – you would have been
lett volna – he/she/it would have been
lettünk volna – we would have been
lettetek volna – you would have been
lettek volna – they would have been

So it’s just the past tense of lesz + volna!

Next time irregular verbs. Bye! 🙂

Past Tense and -lak, -lek

The -lak, -lek suffixes express that the 1st PS does something to the 2nd PS or 2nd PP with a transitive verb. We’ve already talked about it in present tense: látlak, nézlek…

What about the past tense? Well, it goes like this:

Put the verb in 3rd PS definite past tense form and add -lak or -lek according to vowel harmony!

Examples:

Látta. > Láttalak. – I saw you.

Nézte. > Néztelek. – I watched you.

Értette. > Értettelek. – I understood you.

Várta. > Vártalak. – I‘ve been waiting for you.

NOTE! The verb VÁR (to wait) can be transitive even if you talk about a person.

All right. We’re finished with past tense. Next time future tense.

What’s between Present and Past?

The answer is: Present Perfect. At least in English because Hungarian has a clear concept about present and past, so there is no transition. However, English has a transition between present and past expressed by the above-mentioned tense. It is not quite present and not quite past. An action expressed with Present Perfect begins in the past, continues in the present and maybe goes on in the future.

Let’s take a look at these sentences so that you understand what I mean:

Positive:
Már két napja olvasom a könyvet.
I’ve been reading the book for two days now.

Negative:
Már két napja nem olvastam a könyvet.
I haven’t been reading the book for two days.

The positive Present Perfect sentence is translated with present tense in Hungarian. The negative Present Perfect sentence is translated with past tense in Hungarian.

Or another example:

Négy éve nem láttalak. – I haven’t seen you for four years.

It doesn’t make any sense using present tense in Hungarian because if I haven’t seen someone for years, then the last time I saw that person was in the past. The past tense is the right choice in Hungarian and note that the sentence is negative (nem láttalak).

Summary:

Present Perfect positive = Hungarian present tense
Present Perfect negative = Hungarian past tense

Next time I’d like to talk about the -lak, -lek suffixes in past tense because I completely forgot about it. That will be the last entry about past tense. Bye now. 🙂

Past Tense – Irregular Verbs

Let’s see these verbs:

van, lesz, megy, jön, tesz, vesz, hisz, visz, eszik, iszik, nő, sző, lő, ró, (fő)

LENNI = TO BE, WILL BE
Only indefinite forms!
voltam         lettem
voltál            lettél
volt                lett
voltunk        lettünk
voltatok       lettetek
voltak           lettek

MENNI, JÖNNI = TO GO, TO COME
Only indefinite form!
mentem         jöttem
mentél            jöttél
ment                jött
mentünk        jöttünk
mentetek       jöttetek
mentek           jöttek

TENNI = TO PUT, TO DO
Indefinite: tettem, tettél, tett, tettünk, tettetek, tettek
Definite: tettem, tetted, tette, tettük, tettétek, tették

VENNI = TO BUY, TO TAKE
Indefinite: vettem, vettél, vett, vettünk, vettetek, vettek
Definite: vettem, vetted, vette, vettük, vettétek, vették

VINNI = TO BRING
Indefinite: vittem, vittél, vitt, vittünk, vittetek, vittek
Definite: vittem, vitted, vitte, vittük, vittétek, vitték

HINNI = TO BELIEVE
Indefinite: hittem, hittél, hitt, hittünk, hittetek, hittek
Definite: hittem, hitted, hitte, hittük, hittétek, hitték

ENNI = TO EAT
Indefinite: ettem, ettél, evett, ettünk, ettetek, ettek
Definite: ettem, etted, ette, ettük, ettétek, ették

INNI = TO DRINK
Indefinite: ittam, ittál, ivott, ittunk, ittatok, ittak
Definite: ittam, ittad, itta, ittuk, ittátok, itták

NOTE! The 3rd PS indefinite form for eszik is evett, for iszik is ivott. Furthmore, iszik is a deep-vowel verb!

NŐNI = TO GROW
Indefinite: nőttem, nőttél, nőtt, nőttünk, nőttetek, nőttek
Definite: nőttem, nőtted, nőtte, nőttük, nőttétek, nőtték

NOTE! It can have the definite suffixes as phrasal verb: kinőttem, kinőtted…

SZŐNI = TO WEAVE
Indefinite: szőttem, szőttél, szőtt, szőttünk, szőttetek, szőttek
Definite: szőttem, szőtted, szőtte, szőttük, szőttétek, szőtték

LŐNI = TO SHOOT
Indefinite: lőttem, lőttél, lőtt, lőttünk, lőttetek, lőttek
Definite: lőttem, lőtted, lőtte, lőttük, lőttétek, lőtték

RÓNI = TO NOTCH
Indefinite: róttam, róttál, rótt, róttunk, róttatok, róttak
Definite: róttam, róttad, rótta, róttuk, róttátok, rótták

FŐNI = TO BE COOKED, TO BOIL
Only indefinite 3rd PS and 3rd PP makes sense!
Indefinite 3rd PS: főtt
Indefinite 3rd PP: főttek

The -ik verbs alszik, nyugszik, fekszik are regular in the past tense: aludtam, aludtál…nyugodtam, nyugodtál…, feküdtem, feküdtél…

As for verbs in the past tense, we’re finished. However, there’s another topic we’ll have to talk about. This topic is a problem due to the concept English uses for tenses. More about it next time. Bye now! 🙂

Past Tense for Group 3 Verbs

So far we’ve been talking about Group 1 and Group 2 verbs, that is:

Group 1: regular verbs (where also the verb lát belongs to)

Group 2: verbs in two consonants, verbs in -ít, monosyllabic verbs with long ű in -t

GROUP 3 VERBS

Group 3 verbs take -ott, -ett, -ött in 3rd PS indefinite conjugation. Any other form whether indefinite or definite is regular. These verbs are:

Specifically these 5 verbs in -ad, -ed:
fogad – fogadott (to receive)
tagad  – tagadott (to deny)
szenved – szenvedett (to suffer)
enged – engedett (to allow)
téved – tévedett (to be wrong)

Any other verb ending in -ad, -ed simply takes -t in 3rd PS indefinite conjugation: ragadt, dagadt, szaladt, eredt, terjedt… > the dt at the end of these verbs is pronounced as double tt!

All verbs ending in -at, -et:
kutat – kutatott (to search)
nevet – nevetett (to laugh)

The verbs hív, szív and any other monosyllabic verb containing short i or long í or ending in two consonants:
hív – hívott (to call)
szív – szívott (to smoke)
tilt – tiltott (to forbid)
nyit – nyitott (to  open)

NOTE! These verbs are DEEP-VOWEL VERBS!

These 3 verbs:
mond – mondott (to say)
küld – küldött (to send)
kezd – kezdett (to start)

Other 3 verbs:
áll – állott, állt (to stand)
száll – szállott, szállt (to fly)
hull – hullott, hullt (to fall slowly)

NOTE! These 3 verbs can have two types of the 3rd PS indefinite form: with or without a link vowel. If you take my advice, you should use állt, szállt, hullt, hullott. The past tenses állott and szállott sound a bit antiquated.

SO ONE MORE TIME! These verbs:

– tagad, fogad, szenved, enged, téved
– all verbs in -at, -et
– hív, szív + monosyllabic verbs with long í or short i and/or ending in two consonants
– mond, küld, kezd
– áll, száll, hull

take the 3rd PS indefinite past tense form with a link vowel: -ott, -ett, -ött. The verbs áll, száll, hull can take -t, as well. The monosyllabic verbs with i, í are deep-vowel verbs.

So much for today. Bye now. 🙂

Definite Conjugation in Past Tense

The definite conjugation for past tense looks like this:

Group 1:
-(ot)tam, -(et)tem, -(öt)tem
-(ot)tad, -(et)ted, -(öt)ted
-(ot)ta, -(et)te, -(öt)te
-(ot)tuk, -(et)tük, -(öt)tük
-(ot)tátok, -(et)tétek, -(öt)tétek
-(ot)ták, -(et)ték, -(öt)ték

Like with the indefinite conjugation, the extended suffix with a link vowel and one more t are for Group 2 verbs. First Group 1 verbs:

NÉZNI = TO WATCH
néztem
nézted
nézte
néztük
néztétek
nézték

MELLŐZNI = TO NEGLECT
mellőztem
mellőzted
mellőzte
mellőztük
mellőztétek
mellőzték

RAKNI = TO PUT
raktam
raktad
rakta
raktuk
raktátok
rakták

You see that the 3rd PS definite form is the same for high verbs containing ö, ő, ü, ű in the last syllable and standard high verbs: nézte, mellőzte

Now let’s see some Group 2 verbs!

Monosyllabic verbs in -t / -ít: köt (to knit), aprít (to chop)
kötöttem, kötötted, kötötte, kötöttük, kötöttétek, kötötték
aprítottam, aprítottad, aprította, aprítottuk, aprítottátok, aprították

Verbs in two consonants: sejt (to suspect), gyújt (to light)
sejtettem, sejtetted, sejtette, sejtettük, sejtettétek, sejtették
gyújtottam, gyújtottad, gyújtotta, gyújtottuk, gyújtottátok, gyújtották

You see now we used suffixes with a link vowel and one more t, which you can see in brackets at the beginning of this entry.

NOTE! The verb LÁT (to see) is the only monosyllabic verb belonging to Group 1, so it takes no link vowel in past tense. Definite conjugation:

láttam, láttad, látta, láttuk, láttátok, látták

As for -ik verbs and verbs in -s, -sz, -z, all I can say is that they are not exceptional in past tense. What’s more, you’ve already seen a verb in -z and an -ik verb while reading this and the previous entry: néz, vesződik. The definite and indefinite conjugation for them are the same as for any other regular verb.

Next time we’ll learn some exceptions. Bye now! 🙂

Indefinite Conjugation in Past Tense

Indefinite conjugation for past tense:

Group 1:
-(ot)tam, -(et)tem, -(öt)tem
-(ot)tál, -(et)tél, -(öt)tél
-ott, -ett, -ött
-(ot)tunk, -(et)tünk, -(öt)tünk
-(ot)tatok, -(et)tetek, -(öt)tetek
-(ot)tak, -(et)tek, -(öt)tek

For now don’t get all confused about the brackets. We’ll need them for Group 2 verbs. First we’ll talk about Group 1 verbs.

Be careful with the 3rd PS form! It is: -ott, -ett, -ött. The ending -ött is used with verbs containing ö, ő, ü, ű in the last syllable: kötött, vesződött

Let’s see some examples from Group 1.

LÉPNI = TO TAKE A STEP
léptem
léptél
lépett
léptünk
léptetek
léptek

VESZŐDNI = TO STRUGGLE
vesződtem
vesződtél
vesződött
vesződtünk
vesződtetek
vesződtek

RAKNI = TO PUT
raktam
raktál
rakott
raktunk
raktatok
raktak

As you see, lépni and vesződni are high-vowel verbs, so the only difference in their indefinite conjugation is the 3rd PS form: -ett, -ött.

NOTE! Verbs ending in J L N NY R take the 3rd PS indefinite suffixes with no link vowel! Examples:

fújt, énekelt, megszánt, hányt, várt

Let’s see some examples for verbs I mentioned in the previous entry!

Group 2:
Monosyllabic verbs in -t: köt (to knit), fut (to run)
kötöttem, kötöttél, kötött, kötöttünk, kötöttetek, kötöttek
futottam, futottál, futott, futottunk, futottatok, futottak

Verbs in two consonants: sejt (to suspect), gyújt (to light)
sejtettem, sejtettél, sejtett, sejtettünk, sejtettetek, sejtettek
gyújtottam, gyújtottál, gyújtott, gyújtottunk, gyújtottatok, gyújtottak

Verbs ending in -ít: lazítottam, segítettem, and so on…

Note! The verb LÁT (to see) is the only monosyllabic verb in -t that belongs to Group 1! So no link vowel is needed with this verb, except the 3rd PS form, of course.

láttam, láttál, látott, láttunk, láttatok, láttak

So the past tense endings also stay the same with the Group 2 verbs, but with a link vowel and one more t, which you can see in brackets at the beginning of this entry.

You have something to learn, again. More next time. Bye! 🙂