Conditional Mood Part 2

Last time we discussed indefinite conjugation, now it’s about the definite one.

Conditional mood definite conjugation:
-(e)ném, -(a)nám !!!
-(e)néd, -(a)nád
-(e)né, -(a)ná
-(e)nénk, -(a)nánk !!!
-(e)nétek, -(a)nátok !!!
-(e)nék, -(a)nák

NOTE! The 1st PS is different in definite conjugation. The 1st PP and 2nd PP forms are the same as for the indefinite conjugation!!!

ÉLNI = TO LIVE
élném
élnéd
él
élnénk
élnétek
élnék

SZÜLNI = TO BEAR
szülném
szülnéd
szül
szülnénk
szülnétek
szülnék

JÁRNI = TO WALK
járnám
járnád
jár
járnánk
járnátok
járnák

Examples for verbs in two consonants:
nyújt: nyújtanám, nyújtanád, nyújtaná, nyújtanánk, nyújtanátok, nyújtanák
rejt: rejteném, rejtenéd, rejtené, rejtenénk, rejtenétek, rejtenék
költ: költeném, költenéd, költené, költenénk, költenétek, költenék

Examples for verbs in -ít and in -t with long ű:
lazít: lazítanám, lazítanád, lazítaná, lazítanánk, lazítanátok, lazítanák
hűt: hűteném, hűtenéd, hűtené, hűtenénk, hűtenétek, hűtenék

CONCLUSION! As you see the conditional mood suffixes are the easiest ones. Not only are a number of irregular verbs regular when in conditional, the suffixes are also easy to remember.

Some sentences:

Nem tudnám megmondani.
I couldn’t tell.

Megírnám a levelet, de nem tudom, hova küldjem.
I would write the letter, but I don’t know where to send it.

Kijárnám a gimnáziumot, aztán dolgoznék.
I would graduate from high-school and then I would work.

Next time we’ll discuss some verbs like ‘to want, to like, would like…

DON’T with Imperative Mood

Sorry! I forgot about NE when we were still talking about imperative mood.

Expressing the fact that something is prohibited goes like this:

Ne = Don’t

2nd PS: Don’t say that. – Ne mondd ezt!

3rd PS: He’d better not say that. – Ne mondja ezt!

1nd PP: We shouldn’t say that. – Ne mondjuk ezt!

2nd PP: Don’t say that. – Ne mondjátok ezt!

3rd PP: They’d better not say that. – Ne mondják ezt!

And the 1st PS can go like this:

Most csináljam vagy ne csináljam?
Now I should do it or I shouldn’t do it?

Ne menjek veled?
Don’t you want me to go with you?

It’s always NE!

You use NE even if you use the adverb SOHA = NEVER!!! Double negation is a must in Hungarian.

Never say that again. – Soha többet ne mondd ezt!

Conditional Mood

Verbs in conditional mood express uncertainty or a sort of condition (surprise) 🙂

Two tenses are used for that: present and past

GOOD NEWS! Exceptional verbs and some otherwise irregular verbs are regular in conditional mood. However, the rules are:

-Verbs in two consonants
-Verbs in -ít
Monosyllabic verbs in -t with long ű
take the conditional suffixes with a link vowel!

And of course the irregular verbs are:

van/lesz, megy, jön, eszik, iszik, tesz, vesz, hisz, visz

P R E S E N T   C O N D I T I O N A L

The general ending for present conditional is: -né (= would)

Formation: fut + -né + -k = futnék > I would run

Indefinite suffixes for conditional mood:
-(e)nék, -(a)nék !!!!!!!
-(e)nél, -(a)nál
-(e)ne, -(a)na
-(e)nénk, -(a)nánk
-(e)nétek, -(a)nátok
-(e)nének, -(a)nának

IMPORTANT! There is no special suffix for verbs with ö ő ü ű. And the 1st PS indefinite form is the same for both high and deep-vowel verbs!!!!

ÉLNI = TO LIVE
élnék
élnél
élne
élnénk
élnétek
élnének

SZÜLNI = TO BEAR
szülnék
szülnél
szülne
szülnénk
szülnétek
szülnének

JÁRNI = TO WALK
járnék !!!
járnál
járna
járnánk
járnátok
járnának

Example for verbs in two consonant:
nyújt: nyújtanék, nyújtanál, nyújtana, nyújtanánk, nyújtanátok, nyújtanának
rejt: rejtenék, rejtenél, rejtene, rejtenénk, rejtenétek, rejtenének
költ: költenék, költenél, költene, költenénk, költenétek, költenének

Example for verbs in -ít and in -t with long ű:
lazít: lazítanék, lazítanál, lazítana, lazítanánk, lazítanátok, lazítanának
hűt: hűtenék, hűtenél, hűtene, hűtenénk, hűtenétek, hűtenének

Some sentences:

Nem tudnék így énekelni.
I can’t sing like that. (literally: I couldn’t sing like that)

Írnék egy levelet neki, de nem tudom, hova küldjem.
I’d write him a letter, but I don’t know where to send it.

Sétálnál velem egyet a parkban?
Would you have a walk with me in the park?

Mondanának valamit, de nem beszélnek spanyolul.
They would say something, but they don’t speak Spanish.

So much for indefinite conditional. Bye now. 🙂

When do you use imperative mood?

I mean you use it when you give an order to someone to do something. But what other situation requires it? Well, usually when English uses these constructions:

1. indirect object + to + verb: He wants me to go.

2. for + indirect object + to + verb: It’s time for me to go.

These sentences could be said (if English used that solution) with subjunctive mood:

1. He wants that I go.

2. It’s time that I go.

When it comes to subjunctive mood, you use the conjunction THAT and you put the verb in subjunctive mood. However, as English verbs has no more than three forms, there is no suffix or ending which would show us it is that mood.

Hungarian, in turn, uses this subjunctive mood-like solution by saying the conjunction HOGY (=that) and putting the verb in imperative mood. So the two sentences above sound like this in Hungarian.

1. Azt akarja, hogy menjek. = He wants that I go. (me to go)

2. Ideje, hogy menjek. = It’s time that I go. (for me to go)

Let’s see a summary from another point of view:

me to go = that I go = hogy menjek

for me to go = that I go = hogy menjek

So me…go and for me… go is equal to I go and the to preposition is equal to the conjunction that.

CONCLUSION! Hungarian uses the HOGY conjunction + imperative mood when English uses (FOR) + INDIRECT OBJECT + TO + VERB.

Usually it comes to such sentences when a verb expresses desire (want, would like, demand, order, wish…) and with impersonal expressions (time to, impossible to…). Some more examples:

It’s time for us to tell our opinion.
Ideje, hogy elmondjuk a véleményünket.

It’s impossible for him to get there in time.
Lehetetlen, hogy időben odaérjen.

We’re almost finished with imperative mood. Next time we’ll see how to say: DON’T

Irregular Verbs in Imperative Mood Part 3

FŐNI = TO BOIL, TO BE COOKED
Indef.: főjön, főjenek
Def.: fője, főjék

Főni makes sense only in 3rd PS and 3rd PP!

VERBS IN D
They take one -D in imperative mood definite conjugation 2nd PS!
fed > fedd; ad > add; mond > mondd; tagad > tagadd; enged > engedd

VERBS IN T WITH A SHORT VOWEL
They take double -SS in imperative mood in all numbers/persons for both definite and indefinite conjugation!

Examples in 2nd PS indefinite:
fut > fuss; üt > üss; nevet > nevess; kutat > kutass

MONOSYLLABIC VERBS WITH A LONG VOWEL OR IN TWO CONSONANTS (if the last consonant is T)
They take -TS for imperative mood for all numbers/persons, in both definite and indefinite conjugation! The TS is spelled like double CCS in speech. Exception to this rule is LÁT which is a regular Group 1 verb!

Examples in 2nd PS indefinite:
fűt > fűts; műt > műts; ejt > ejts; gyújt > gyújts

As for conjugating verbs, we’re finished with imperative mood.

Irregular Verbs In Imperative Mood Part 2

ENNI = TO EAT
Indef.: egyek, egyél, egyen, együnk, egyetek, egyenek
Def.: egyem, edd / egyed, egye, együk, egyétek, egyék

INNI = TO DRINK
Indef.: igyak, igyál, igyon, igyunk, igyatok, igyanak
Def.: igyam, idd / igyad, igya, igyuk, igyátok, igyák

No short form in 2nd PS for enni, inni!

NŐNI = TO GROW
Indef.: nőjek, nőj / nőjél, nőjön, nőjünk, nőjetek, nőjenek
Def.: nőjem, nődd / nőjed, nője, nőjük, nőjétek, nőjék

NOTE ! Nőni can be conjugated with definite suffixes when phrasal verb: kinőni!

LŐNI = TO SHOOT
Indef.: lőjek, lőj / lőjél, lőjön, lőjünk, lőjetek, lőjenek
Def.: lőjem, lődd / lőjed, lője, lőjük, lőjétek, lőjék

SZŐNI = TO WEAVE
Indef.: szőjek, szőj / szőjél, szőjön, szőjünk, szőjetek, szőjenek
Def.: szőjem, sződd / szőjed, szője, szőjük, szőjétek, szőjék

RÓNI = TO NOTCH
Indef.: rójak, rój / rójál, rójon, rójunk, rójatok, rójanak
Def.: rójam, ródd / rójad, rója, rójuk, rójátok, róják

Other verbs irregular in present tense like aludni, feküdni, nyugodni are regular in imperative mood:

Indef: aludjak, aludj / aludjál, aludjon, aludjunk, aludjatok, aludjanak
Def: aludjam, aludd / aludjad, aludja, aludjuk, aludjátok, aludják

Aludni can be definite when phrasal verb: kialudni

Indef: nyugodjak, nyugodj / nyugodjál, nyugodjon, nyugodjunk, nyugodjatok, nyugodjanak
No definite conjugation for nyugodni!

Indef: feküdjek, feküdj / feküdjél, feküdjön, feküdjünk, feküdjetek, feküdjenek
Def: feküdjem, feküdd / feküdjed, feküdje, feküdjük, feküdjétek, feküdjék

More next time. Bye 🙂

Irregular Verbs In Imperative Mood Part 1

LENNI = TO BE
Only indefinite conjugation!
legyek
légy / legyél
legyen
legyünk
legyetek
legyenek

There is only one version of conjugation in imperative mood for ‘lenni’. Unlike in indicative present tense van/lesz. You use the conjugated forms above for both van/lesz in imperative!

MENNI, JÖNNI = TO GO, TO COME
Only indefinite conjugation!
menjek                      jöjjek
menj / menjél        gyere
menjen                     jöjjön
menjünk                  jöjjünk
menjetek                 gyertek
menjenek                jöjjenek
 

The verb ‘jön’ can also have these forms for 2nd PS and 2nd PP: jöjj / jöjjél and jöjjetek. I’d rather you used the irregular forms: gyere, gyertek!

TENNI, VENNI = TO PUT, TO BUY
Indef. tesz:                     Def. tesz:
tegyek                            tegyem
tégy / tegyél                tedd / tegyed
tegyen                            tegye
tegyünk                         tegyük
tegyetek                        tegyétek
tegyenek                       tegyék

Indef. vesz:                     Def. vesz:
vegyek                            vegyem
végy / vegyél                vedd / vegyed
vegyen                            vegye
vegyünk                         vegyük
vegyetek                        vegyétek
vegyenek                       vegyék

VINNI, HINNI = TO BRING, TO BELIEVE
Indef. visz:                     Def. visz:
vigyek                            vigyem
vigyél                              vidd / vigyed
vigyen                            vigye
vigyünk                         vigyük
vigyetek                        vigyétek
vigyenek                       vigyék

Indef. hisz:                       Def. hisz:
higgyek                           higgyem
higgy / higgyél            hidd / higgyed
higgyen                           higgye
higgyünk                        higgyük
higgyetek                       higgyétek
higgyenek                      higgyék

NOTE! ‘Vinni’ has only one form for 2nd PS indefinite! ‘Hinni’ takes double ggy in imperative!!!

Part 2 comes next time: enni, inni, nőni…