DON’T with Imperative Mood

Sorry! I forgot about NE when we were still talking about imperative mood.

Expressing the fact that something is prohibited goes like this:

Ne = Don’t

2nd PS: Don’t say that. – Ne mondd ezt!

3rd PS: He’d better not say that. – Ne mondja ezt!

1nd PP: We shouldn’t say that. – Ne mondjuk ezt!

2nd PP: Don’t say that. – Ne mondjátok ezt!

3rd PP: They’d better not say that. – Ne mondják ezt!

And the 1st PS can go like this:

Most csináljam vagy ne csináljam?
Now I should do it or I shouldn’t do it?

Ne menjek veled?
Don’t you want me to go with you?

It’s always NE!

You use NE even if you use the adverb SOHA = NEVER!!! Double negation is a must in Hungarian.

Never say that again. – Soha többet ne mondd ezt!

When do you use imperative mood?

I mean you use it when you give an order to someone to do something. But what other situation requires it? Well, usually when English uses these constructions:

1. indirect object + to + verb: He wants me to go.

2. for + indirect object + to + verb: It’s time for me to go.

These sentences could be said (if English used that solution) with subjunctive mood:

1. He wants that I go.

2. It’s time that I go.

When it comes to subjunctive mood, you use the conjunction THAT and you put the verb in subjunctive mood. However, as English verbs has no more than three forms, there is no suffix or ending which would show us it is that mood.

Hungarian, in turn, uses this subjunctive mood-like solution by saying the conjunction HOGY (=that) and putting the verb in imperative mood. So the two sentences above sound like this in Hungarian.

1. Azt akarja, hogy menjek. = He wants that I go. (me to go)

2. Ideje, hogy menjek. = It’s time that I go. (for me to go)

Let’s see a summary from another point of view:

me to go = that I go = hogy menjek

for me to go = that I go = hogy menjek

So me…go and for me… go is equal to I go and the to preposition is equal to the conjunction that.

CONCLUSION! Hungarian uses the HOGY conjunction + imperative mood when English uses (FOR) + INDIRECT OBJECT + TO + VERB.

Usually it comes to such sentences when a verb expresses desire (want, would like, demand, order, wish…) and with impersonal expressions (time to, impossible to…). Some more examples:

It’s time for us to tell our opinion.
Ideje, hogy elmondjuk a véleményünket.

It’s impossible for him to get there in time.
Lehetetlen, hogy időben odaérjen.

We’re almost finished with imperative mood. Next time we’ll see how to say: DON’T

Irregular Verbs in Imperative Mood Part 3

FŐNI = TO BOIL, TO BE COOKED
Indef.: főjön, főjenek
Def.: fője, főjék

Főni makes sense only in 3rd PS and 3rd PP!

VERBS IN D
They take one -D in imperative mood definite conjugation 2nd PS!
fed > fedd; ad > add; mond > mondd; tagad > tagadd; enged > engedd

VERBS IN T WITH A SHORT VOWEL
They take double -SS in imperative mood in all numbers/persons for both definite and indefinite conjugation!

Examples in 2nd PS indefinite:
fut > fuss; üt > üss; nevet > nevess; kutat > kutass

MONOSYLLABIC VERBS WITH A LONG VOWEL OR IN TWO CONSONANTS (if the last consonant is T)
They take -TS for imperative mood for all numbers/persons, in both definite and indefinite conjugation! The TS is spelled like double CCS in speech. Exception to this rule is LÁT which is a regular Group 1 verb!

Examples in 2nd PS indefinite:
fűt > fűts; műt > műts; ejt > ejts; gyújt > gyújts

As for conjugating verbs, we’re finished with imperative mood.

Irregular Verbs In Imperative Mood Part 2

ENNI = TO EAT
Indef.: egyek, egyél, egyen, együnk, egyetek, egyenek
Def.: egyem, edd / egyed, egye, együk, egyétek, egyék

INNI = TO DRINK
Indef.: igyak, igyál, igyon, igyunk, igyatok, igyanak
Def.: igyam, idd / igyad, igya, igyuk, igyátok, igyák

No short form in 2nd PS for enni, inni!

NŐNI = TO GROW
Indef.: nőjek, nőj / nőjél, nőjön, nőjünk, nőjetek, nőjenek
Def.: nőjem, nődd / nőjed, nője, nőjük, nőjétek, nőjék

NOTE ! Nőni can be conjugated with definite suffixes when phrasal verb: kinőni!

LŐNI = TO SHOOT
Indef.: lőjek, lőj / lőjél, lőjön, lőjünk, lőjetek, lőjenek
Def.: lőjem, lődd / lőjed, lője, lőjük, lőjétek, lőjék

SZŐNI = TO WEAVE
Indef.: szőjek, szőj / szőjél, szőjön, szőjünk, szőjetek, szőjenek
Def.: szőjem, sződd / szőjed, szője, szőjük, szőjétek, szőjék

RÓNI = TO NOTCH
Indef.: rójak, rój / rójál, rójon, rójunk, rójatok, rójanak
Def.: rójam, ródd / rójad, rója, rójuk, rójátok, róják

Other verbs irregular in present tense like aludni, feküdni, nyugodni are regular in imperative mood:

Indef: aludjak, aludj / aludjál, aludjon, aludjunk, aludjatok, aludjanak
Def: aludjam, aludd / aludjad, aludja, aludjuk, aludjátok, aludják

Aludni can be definite when phrasal verb: kialudni

Indef: nyugodjak, nyugodj / nyugodjál, nyugodjon, nyugodjunk, nyugodjatok, nyugodjanak
No definite conjugation for nyugodni!

Indef: feküdjek, feküdj / feküdjél, feküdjön, feküdjünk, feküdjetek, feküdjenek
Def: feküdjem, feküdd / feküdjed, feküdje, feküdjük, feküdjétek, feküdjék

More next time. Bye 🙂

Irregular Verbs In Imperative Mood Part 1

LENNI = TO BE
Only indefinite conjugation!
legyek
légy / legyél
legyen
legyünk
legyetek
legyenek

There is only one version of conjugation in imperative mood for ‘lenni’. Unlike in indicative present tense van/lesz. You use the conjugated forms above for both van/lesz in imperative!

MENNI, JÖNNI = TO GO, TO COME
Only indefinite conjugation!
menjek                      jöjjek
menj / menjél        gyere
menjen                     jöjjön
menjünk                  jöjjünk
menjetek                 gyertek
menjenek                jöjjenek
 

The verb ‘jön’ can also have these forms for 2nd PS and 2nd PP: jöjj / jöjjél and jöjjetek. I’d rather you used the irregular forms: gyere, gyertek!

TENNI, VENNI = TO PUT, TO BUY
Indef. tesz:                     Def. tesz:
tegyek                            tegyem
tégy / tegyél                tedd / tegyed
tegyen                            tegye
tegyünk                         tegyük
tegyetek                        tegyétek
tegyenek                       tegyék

Indef. vesz:                     Def. vesz:
vegyek                            vegyem
végy / vegyél                vedd / vegyed
vegyen                            vegye
vegyünk                         vegyük
vegyetek                        vegyétek
vegyenek                       vegyék

VINNI, HINNI = TO BRING, TO BELIEVE
Indef. visz:                     Def. visz:
vigyek                            vigyem
vigyél                              vidd / vigyed
vigyen                            vigye
vigyünk                         vigyük
vigyetek                        vigyétek
vigyenek                       vigyék

Indef. hisz:                       Def. hisz:
higgyek                           higgyem
higgy / higgyél            hidd / higgyed
higgyen                           higgye
higgyünk                        higgyük
higgyetek                       higgyétek
higgyenek                      higgyék

NOTE! ‘Vinni’ has only one form for 2nd PS indefinite! ‘Hinni’ takes double ggy in imperative!!!

Part 2 comes next time: enni, inni, nőni…

“Exceptional” Verbs + Assimilation in Imperative Mood

Such verbs are tricky in imperative mood because their final consonants suffers assimilation with the -j imperative ending, which means that the last consonant of the verb gives its characteristic to the -j ending. The consonants in question are:

S  SZ  Z  T  J

And it goes like this:

s + j = ss > mos + –jon = mosson

sz + j = ssz > játsz + –jon = játsszon

z + j = zz > néz + –jen = nézzen

t + j = ts > költ + –jön = költsön

j + j = jj > fáj + –jon = fájjon

NOTE! Verbs in two consonants if the last consonant is -t (költ) and verbs in -ít are typical verbs for assimilation! Examples: dönt + -jön = döntsön; segít + -jen = segítsen. Also real -ik verbs suffer assimilation because they end in -s, -sz, -z: mászik > másszon; fázik > fázzon…

Let’s see some examples for such verbs:

Indefinite conjugation: les (to peep), néz (to watch), úszik (to swim)

lessek          nézzek          ússzak
lessél           nézzél           ússzál
lessen          nézzen          ússzon
lessünk        nézzünk       ússzunk
lessetek       nézzetek      ússzatok
lessenek      nézzenek     ússzanak

Definite conjugation:

lessem          nézzem          ússzam
lessed           nézzed           ússzad
lesse              nézze             ússza
lessük           nézzük           ússzuk
lessétek       nézzétek        ússzátok
lessék           nézzék            ússzák

NOTE! The 2nd PS form for both definite and indefinite conjugation can have a shorter form:

Indefinite: less, nézz, ússz

Definite: lesd, nézd, úszd
(> with the definite 2nd PS short form there is only one s, z or sz consonant + a -d ending!)

Furthermore, monosyllabic verbs in -t take -ss ending: fut > fusson. It’s different from költ > költsön!!!

I know it looks too much to you, but just keep pracitising. It needs a little bit getting used to it.

Next time irregular verbs. Cheer up! 🙂

Hadd!

Before taking a look at exceptional and irregular verbs, let’s talk about this imperative verb:

hadd = let (sy do sg)

It is a general exclamation when we allow someone to do something or we tell someone to allow something to a third person. Do I make myself clear? 🙂

So it can refer to all persons, but you should consider it as a modal verb which requires the main verb to be in imperative mood. So the formula is:

Hadd + verb conjugated in imperative mood

Hadd aludjon! = Let him/her sleep.

More examples:

Hadd menjek moziba! – Let me go to the cinema.
Hadd játsszanak a fűben! – Let them play in the grass.
Hadd keljen fel később! – Let him/her get up later.

Jó ötlet a tányérba tüsszenteni. Hadd kapjunk el valami betegséget!
Good idea sneezing in the plate. Lets catch some disease.

Adj neki pénzt, aztán, hadd menjen!
Give her some money, then let her go.

This word is not to be confused with this noun: had = army troops. By the way, you don’t really have to bother about the double d at the end of hadd. You can say a single d, too. If it goes along with a verb in imperative mood, we understand it’s hadd and not had anyway.

So next time “exceptional” verbs.